Top
Veszélyben a Chanel No. 5 és a Miss Dior? – Szépségportál
fade
4280
post-template-default,single,single-post,postid-4280,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,tribe-no-js,flow-ver-1.3.7,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Veszélyben a Chanel No. 5 és a Miss Dior?

Veszélyben a Chanel No. 5 és a Miss Dior?

Nem biztos, hogy már sokáig ugyanazok maradnak a jól ismert parfümmárkák, mint a Chanel No, 5 vagy a Miss Dior. Allergiás hatásuk miatt ugyanis betilthatják egyes összetevőiket.

Az európai parfümiparnak szigorúbb közösségi fogyasztóvédelmi előírásokkal kell szembenéznie. Egy készülő rendelet alapján a parfümgyártóknak várhatóan újra kell alkotniuk parfümjeik nagy részét. Egyes márkák, köztük a Chanel No.5 vagy a Miss Dior is tartalmaznak olyan összetevőt (tölgymoha, amely az illat tartósságát szolgálja), amely szerepel a tervezett tiltólistán – igaz, az alapanyag allergén molekulától megtisztított változatával dolgoztak ezen illatok készítése során – írja a napi.hu.

miss diorEgy 2012-es jelentés 12 olyan alapvető parfümipari összetevőt sorolt fel, amelyek koncentrációját jelentősen csökkenteni kellene allergén hatásuk miatt: a listán szerepel a citrál, ami a citrom- és mandarinolajban található, a kumarin, amelyet tonkababból nyernek ki és a rózsaolajban található eugenol.

„Ha kitiltjuk a citrált a parfümökből … a narancslevet is be kellene tiltanunk” mondta egy parfümcég vezetője, hozzátéve: „nem tilthatjuk be a természetet, inkább tanuljunk meg együtt élni vele”.

A rendelet tervezete szerint kötelezik a gyártókat arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a parfümben található potenciálisan allergén összetevőkről. Így mintegy 26-80 alapanyagot kellene feltüntetni a dobozokon. Ennek módjáról még folyik az egyeztetés.
Az Európai Bizottság által kidolgozott javaslat, amely egy 2009-ben elfogadott, a kozmetikai eljárásokat szabályzó rendelet módosítása, várhatóan ősszel kerül az Európai Tanács és a Parlament elé. A javaslat elkészítése során széleskörű konzultációt folytattak az ipari szereplőkkel és fogyasztói szervezetekkel, kutatókkal. „Az egyeztetés sok indulatot keltett” – mondta David Hudson, a Bizottság fogyasztóügyi szóvivője.

 

Zsuzsa N. Vadász