Légy szabályos üzemeltető!
Piacfelügyeleti tapasztalatok a szoláriumokban.
A Hollandimpex Kft. március 27-i szakmai napján első kézből értesülhettünk a szoláriumok üzemeltetésével kapcsolatos hatósági ellenőrzésekről. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Piacfelügyeleti és Műszaki Felügyeleti Hatóságának képviselője, Szabó Ágota beszámolt a 2013-as tapasztalatokról, amelyek némileg kedvezőtlenebbek, mint a korábbi években.
Hetven berendezés vizsgálata alapján az derült ki, hogy az átlagos UV-sugárzás 0,65 W/m2, ami több mint duplája a megengedett 0,3 W/m2 értéknek. Sok esetben az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztető kötelező tájékoztatás is hiányzott, vagy hiányos volt.
Az üzemeltető gyakran a gyártói előírástól eltérő UV-sugárzókat alkalmazott a berendezésben. Az állószolárium-berendezések nagy része mint villamos berendezés sem felel meg az LVD (Low Voltage Directive – leegyszerűsítve érintésvédelmi) irányelv követelményeinek.
Fontos tudnivaló, hogy ahol jogszabály üzemeltetést, rendelkezésre bocsátást vagy használatba vételt említ, ott a piacfelügyeleti törvény alkalmazásában a forgalmazásra előírt követelményeket kell alkalmazni, azaz szoláriumüzemeltetőként meglehetősen nagy bírságra lehet számítani szabálytalanság esetén! A bírság összege 15 ezertől 500 ezer forintig, de ha a jogsértés a fogyasztók vagy felhasználók életét, testi épségét, egészségét sérti vagy veszélyezteti, 2 millió forintig terjedhet. Nyilván nem ez a jellemző, de bármekkora büntetés kifizetése sem kellemes, ezért érdemes mindent az előírásoknak megfelelően működtetni és főképpen a megfelelő csöveket használni.
Kibúvó sincs arra hivatkozva, amit a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény 12/A. § mond ki, miszerint velük szemben az első esetben előforduló jogsértés esetén nem szabható ki bírság. A szoláriumberendezések határérték feletti UV-sugárzása ugyanis úgy tekintendő, mint az emberi egészség, testi épség közvetlen veszélyeztetése. Ezért a hatóság a bírságot minden esetben, már az első alkalommal kiszabja, ha az ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy az adott szolárium berendezés UV-sugárzásának hatásos besugárzott felületi teljesítménye meghaladja az előírt értéket.