Megbújó költségek – Te számolsz velük?
Egy szolgáltatás ára sok mindentől függ – de elsősorban rajtad múlik, hogy mennyit ütsz kasszába.
Minden szolgáltatás árazásánál a felhasznált anyagok költségéből kell kiindulni. A szolgáltatás természetétől függ, hogy ez mekkora, nyilván egy pszichológusnál alacsony, akár nulla, a fodrászok, kozmetikusok, körmösök esetén azonban akár több is lehet, mint a járulékos költségek.
A járulékos költségeket nevezhetnénk akár a “kis sunyiknak” is: ezek olyanok, amelyekkel sokszor nem is számolunk pedig – például – azért megyünk el egy tanfolyamra vagy egy kiállításra, hogy szolgáltatásunk minőségét javítsuk. A szenvedélyről sem feledkezzünk persze meg! Úgy vélem, ebben a szakmában általános igazság, hogy aki csinálja, az imádja. Ezzel együtt is, pénzből élünk, abból, amit keresünk, ezért költségeinkre is oda kell figyelnünk. Ha úgy döntünk, hogy nem spórolunk, mert a szakmánk a szenvedélyünk, akkor is legyünk tisztában az árával.
Egy szalon nyitása külön cikket érdemel, nézzük most a folyó költségeket, amelyeket be kell építenünk a szolgáltatás árába.
[stextbox id=”portal” float=”true” width=”200″]
Bérleti díj
Rezsi (víz, villany, fűtés)
Engedélyek költsége
Bankköltség
Tanfolyamok
Kiállítás belépő,utazási költség
Parkolás
Telefon
Adók, járulékok
Áfa
Felújítás
…
[/stextbox]
Ezeket a költségeket szintén egységre lebontva érdemes beépíteni az árba. Az alapanyagok költségét sem egyszerű vendégenként lebontani, de az mégis egyszerűbben mérhető. Ezek a költségek inkább időszakonként merülnek fel, így tudjuk lebontani őket. Ha megszámolod, hány vendéged volt az elmúlt hónapban, akkor a havi költségeket, például a vendégek számával osztod el, így kijön az egy vendégre eső költség. Még pontosabb a számítás, ha az elmúlt néhány hónap átlag adatait veszed figyelembe . De ehhez is számolni kell. Érdemes évente újraszámolni is, egyrészt mert változik a vendégkör, másrészt változnak az árak, így ha nem számolsz, akkor észrevétlenül rosszabbul járhatsz, mint egy évvel ezelőtt. A negyedévente, évente felmerülő költségeket az ennyi időre eső vendégszámmal érdemes elosztani (ami éves számítás esetén lehet az átlagos havi vendég szám tizenkétszerese, így nem kell órákon át a naptáradban lévő neveket számolgatnod.)
Kiragadva a bérleti díjat a rezsivel, legyen összegük 60 000 Ft. Ha 60 vendéged van havonta, ez 15 napra elosztva napi 4, akkor egy vendégre máris 1 000 Ft költség jut, és ez még csak egy a sokból. Persze a nagy felismerés hatására ne emeld meg a szemöldök szedés árát 800 Ft-ról 1 800 Ft-ra, felkiáltva, hogy nem éri meg. Ez a cikk azért született, hogy azt gondold át, milyen fejlesztésre, változtatásra van szükséged a munkádban. Ez lehet egy egyszerű áremelés, de nem feltétlenül ez oldja meg a fennálló problémát.