Cégvezető nők Magyarországon – nem állunk rosszul
Hazánkban a cégvezetők 32 százaléka nő, sőt a cégtulajdonlás terén még nagyobb arányt képviselnek. Minél kisebb egy cég, annál valószínűbb, hogy női tulajdonosa és/vagy vezetője van.
A cégvezető nők jelenlétével persze mindenki jól jár, már csak azért is, mert – egy amerikai felmérés szerint a – nők és a férfiak eltérően értékelik az etikus döntéseket. Összességében a cégvezető hölgyek etikusabbak és kevesebb kockázatot vállalnak, így a vezetésben férfi társaikkal együttműködve az eredmény hosszú távon sikeresebb cég, magasabb szintű cégkultúra lehet.
Sok a női tulajdonos
A nők a tulajdonosok körében még markánsabban képviseltetik magukat, országos szinten 40 százalékos az arányuk. Igaz, itt is számít a cégméret: minél nagyobb a vállalkozás, annál kisebb a női tulajdonosok aránya. A 250 fő feletti cégekben vannak legkevesebben – 28,1 % –, míg a legkisebb vállalkozásokban a legtöbben (41,1 %).
De azért tulajdonosként arányaiban jóval több nőt látunk a hazai cégeknél, mint vezetőt, ami különösen igaz a nagyobb vállalkozásokra. Míg a legkisebb vállalkozásoknál 34 % a női vezetők aránya, addig a legnagyobb – 250 fő feletti – cégeknél már csak 15,1 %.
Minderről a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében olvashatunk. Az elemzés a cégbíróságon bejegyzett cégvezetők és cégtulajdonosok nemét vizsgálta Magyarországon.
Nem állunk rosszul
Az Európai Bizottság 2012 novemberében terjesztett elő egy uniós jogszabályt, hogy 2020-ra a tőzsdén jegyzett európai vállalatok vezetésében 40 százalékos legyen a nők aránya. Magyarország nem áll rosszul ezen a téren, mivel összességében a magyar cégek vezetőinek 32 %-a, azaz a cégirányítók harmada hölgy. Cégenként meglehetősén vegyes kép mutatkozik, számos olyan nagyvállalat van, ahol egyáltalán nincs hölgy a vezetésben, de vannak olyan cégek ahol már a nemek aránya kiegyenlített.
Megyei jellegzetességek
A Bisnode elemzése szerint megyei bontásban nagyon hasonló értékekkel találkozunk. Megyei átlagban 29,6 % és 33,9 % közötti a női vezetők aránya a vezetésben. A Csongrád megyei cégeknél a legmagasabb (33,92 %) ez a szám. Ezzel szemben a Vas megyei cégek vezetésében a legkisebb arányú (29,62 %) a hölgyek aránya.
Meglepő, hogy Budapest nem jár elől a nők vezetőként történő foglalkoztatásában, mivel csupán 5 megyét előzött meg 32,14 %-os értékével. Ez alapján elmondhatjuk, hogy a fővárosi cégek más területekhez képest inkább férfiközpontúak.
Megj.: a táblázatok forrása: Bisnode
A teljes elemzést itt találod.