Borravaló: szépen jut a szépségiparba
Borravaló: mindannyian érintettek vagyunk benne, sokan egyes helyzetben adják, másokban pedig kapják. A legtöbb borravalót a fodrászok és a kozmetikusok kapták tavaly, több mint 2,6 milliárd forintot.
Ez az összes borravaló közel harmadát jelentette 2014-ben. Ez egy-egy alkalommal átlagosan 300 forint körüli összegnek felelt meg.
Mindez a Központi Statisztikai Hivatal napokban megjelent, a borravalóval és a hálapénzzel foglalkozó kiadványában olvasható. Kiderül belőle az is, hogy a borravaló-kiadások legfőbb területei: a szépségipar, a vendéglátás és kereskedelem, a személyszállítás és fuvarozás, illetve a javítással kapcsolatos szolgáltatások és tevékenységek. Régóta léteznek úgynevezett „borravalós szakmák”, ahol a szolgáltatás igénybe vevők által adott összegek beépülnek az alkalmazottak fizetésébe, némely esetben adózási kötelezettségük is van utána.
Ennyi volt annyi
2014-ben 8,4 milliárdot adtak ki borravalóra a magyar háztartások, a korábbi, 1998. évi vizsgálat szerint pedig 5,3 milliárd forintot.
Nominálértéken másfélszeresére nőtt, reálértéken viszont kétharmadára csökkent a borravaló értéke. 1998-ban jövedelmünk 0,16%-át fizettük ki borravalóra, 2014-ben ennek csak a felét (0,08%-ot).
Kik, mennyit kaptak?
A már említett szépségipari szolgáltatók után a második legnagyobb borravalós tétel (2,5 milliárd forint) a pincéreknek, felszolgálóknak, illetve az ételfutároknak adott összeg. Az étel házhoz rendelése (akár otthonra, akár a munkahelyre) igen népszerű, hatalmas a kínálat, sok a házhoz szállításra specializálódott cég. 2014-ben e szolgáltatásnál egy-egy alkalommal 200 forint körüli borravalót adtunk az ételfutároknak, ételkiszállítóknak, ám a hagyományos éttermi étkezés során ennek átlagosan a dupláját is otthagytuk, alkalmanként 400 forintot.
A következő az összes borravalóra kiadott értékekből a benzinkutasnak (9,3%) és a postásnak (7,5%) adott borravaló. A háztartások alkalmanként 200 forint körüli összeget hagytak a benzinkúton, és a postások is e körüli összeget kaptak egy-egy alkalommal.
A több tételt összefoglaló egyéb szolgáltatások – idetartozik a szén-és tűzifaszállítás, temetkezési szolgáltatás, állatorvos, szemétszállítás, állatkozmetika – az összes borravalós kiadásból 4%-ot tett ki.
A taxisnak és teherfuvarozónak adott borravaló 2014-ben alkalmanként 300–350 forint között volt. Az autópiac bővülésével a kínálat is széleskörűen nőtt, jelenleg a háztartások több mint felében van gépjármű. E külső tényezők hatására a taxi, mint szolgáltatás igénybevétele csökkent, a borravalós összkiadáson belül csak 2%-ot tett ki 2014-be