Top
Miről mesél a köröm? – Szépségportál
fade
4962
post-template-default,single,single-post,postid-4962,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,tribe-no-js,flow-ver-1.3.7,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Miről mesél a köröm?

Miről mesél a köröm?

Bár körömből jósolni nem lehet, egyetlen pillantásból következtetni lehet a tulajdonosa szokásaira, sőt egészségi állapotára is. Körmünk a vérkeringésből táplálkozik, ezért kimutathatja a vitaminhiányt, szervi elváltozásokat és gyulladásokat is.

 

Körömbajok

Az egészséges köröm felszíne sima, enyhén ívelt, gyöngyházfényű rózsaszín, tövénél félhold alakú folttal. Ezek közül bármelyik jellemző megváltozhat, akár a mindennapi tevékenységek miatt is. A körmön sérülést okozhat ütés, nyomás, dörzsölés, rossz kézápolás, és különböző anyagok is, amelyekhez hozzáérünk. Az elváltozások többsége ezekhez hasonló okok miatt jön létre, és könnyen orvosolhatók, de előfordulhat, hogy komoly betegségekre is fény derülhet, ha figyelünk körmünk állapotára.

Fehér foltok

A közhiedelemmel ellentétben nem kalciumhiány okozza. Ártalmatlan elváltozás, amely általában manikűrözés vagy a mindennapi tevékenységeink során előforduló apró sérülésektől alakul ki. Ilyenkor a köröm anyagában, a keratinban következik be apró változás, de ahogy a köröm nő, a foltok is eltűnnek.

 

Gödrök

Ha szarusejtek válnak le a köröm felszínéről, lyukak keletkeznek, melyek lehetnek ártalmatlanok, például sok kézmosás, mosószerek, körömlakkok következményei, de jelezhetnek betegségeket is.
A mindkét kézen jelentkező gödröcskék utalhatnak ekcémára vagy pikkelysömörre.

 

Töredezés

Ez az egyik leggyakoribb körömprobléma. Jelzés, hogy immunrendszerünk legyengült, szervezetünk hiányt szenved vitaminokban és ásványi anyagokban. Legvalószínűbb a B-vitamin, kalcium, magnézium hiánya, de kialakulhat vegyi anyagok hatására is. Esetleg jelezhet pajzsmirigy rendellenességet.

 

 

Körömlemez leválása

Általában erős ütés vagy hőhatás miatt válik le a köröm egy része vagy az egész a körömalapról. Ritkábban, de kiválthatja gomba, bőrgyulladás, esetleg fertőző betegségek vagy mérgezés.                           

 

Kemény köröm

Ha körmünk a szokottnál keményebb, annak oka lehet fagyás, égés, gombás betegségek okozta körömágygyulladás. Cukorbetegeknél gyakran okozza keringési elégtelenség.

 

 

Hosszanti barázdák

Általában teljesen ártalmatlan jelenség, amely lehet a kor következménye, vagy veleszületett tulajdonság. Előfordulhat túl kevés folyadék fogyasztásakor, ha a köröm kiszárad, vagy manikűrözés közbeni sérüléstől.

Ha több körmöt is érint, okozhatják krónikus gyulladások, és reumás ízületi gyulladás vagy bőrbetegségek is.

 

Fekete, barna szín

A köröm alatti fekete folt majdnem mindig vérömleny, ami ütés vagy szorítás hatására jön létre, és pár nap alatt el is múlik. Ha viszont barna vagy fekete csíkok látszanak a körmön, a folt nem nő le, hanem alakja és színe változik, az a bőrrák egyik tünete is lehet.

 

Hosszanti fehér csíkok

A száraz, vékony köröm sérülékeny és csökken ellenálló-képessége. Ha a köröm egész hosszán fehér csíkok jelennek meg akkor a csíkok gombás fertőzésre utalnak, amitől a köröm állapota gyorsan romolhat.

 

                           

Zöld, barna szín

Ritkább elváltozás, amelyet leggyakrabban bakteriális fertőzés, vagy a köröm repedéseit megtámadó penészgomba okozhat.

 

Sárga szín

Gyakran látható elszíneződés dohányosok ujjain a nikotintól vagy a gyakori erős színű körömlakkhasználattól is jelentkezhet, ezek az elszíneződések eltüntethetők, ha citrommal bedörzsöljük a körmöket. Ha nem ez a két dolog okozza a sárgás színt, akkor jelezheti a máj vagy a tüdő betegségét. Ha a sárga köröm nem látszik át, és meg is vastagodik, több mint valószínű, hogy körömgombával van dolgunk.
                 

 

Fehér, vörösesbarna szín

Ez a fajta elszíneződés komoly gondokat jelezhet. Ha a körömágynál fehér, a köröm szélénél vörösesbarna a köröm, az a vesebetegség jellemző tünete. Ha a színek fordítva jelennek meg, májproblémára utalhat.

 

Domború

Ez a fajta körömelváltozás lehet születési tulajdonság, azonban előfordulhat, hogy később alakul ki, amikor a köröm oxigénhiány miatt a középső részén megvastagszik, és domború lesz. Ebben az esetben tüdő- vagy szívbetegségre gondolhatunk

                             

 

Homorú

Szintén lehet veleszületett tulajdonság. Ha mégsem, okozhatják tisztítószerek, vagy a vér vashiánya, ami komoly problémákat okozhat. Ha megszüntetjük a tünet kiváltó okát, a köröm is rendbe jön.

 

Vízszintes barázdák

Előfordulhat akkor, ha a bőrt túlságosan visszatolják a körömről, felszakad, és baktériumok jutnak alá. Ezen kívül utalhat gyomor és bélbetegségre, vagy máj és vesekárosodásra is.

 

Félhold

A körömágynál lévő kis félhold komoly betegségeket mutathat. Ha vörössé válik, súlyos szívbetegséget jelezhet, ha pedig fehér marad, de a mérete túlságosan megnő, csökkent pajzsmirigyműködésre utal.

 

Puha köröm

Gyenge csontozatra utal. A nedvesség, a tisztító és vegyszerek elvékonyíthatják a körmöt. De A, B-vitamin, biotin, kalcium, és vas hiánya is lehet az ok. Esetleg jelezhet pajzsmirigy betegséget.

 

Kékes szín

Ez az árnyalat ez elégtelen oxigénellátásra utalhat, ami jele lehet szív- és érrendszeri betegségeknek, esetleg tüdő problémának. Ha ennek ellentéte, vagyis a köröm színtelen, az vérszegénységet jelent.

Reméljük segíthettünk neked újabb köröm problémák felismerésében! Az összeállítást CND hivatalos forgalmazója, a Belvárosi Körömstúdió készítette.

cnd-nails-fashion-beauty

Belvárosi Creative Stúdió – CND Hungary – 1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 62.
Webáruház: www.creativenails.hu www.shellac.hu www.vinylux.hu www.brisalite.hu www.facebook.com/cndhungary