PEDIKŰR FELSŐ FOKON: Fő a megelőzés
„Lábaink tartó pillérként szolgálnak egész életünkben, fordítsunk hát nagyobb hangsúlyt ápolásukra!” – írja fel az általános receptet a láb gyógyásza. Kovácsné Marcsi most induló, Pedikűr felső fokon című rovatában elsőként egy általánosabb kérdést taglal.
Pedikűr(ös) ábécé
A gyógypedikűr célja elsősorban a láb betegségeinek a kezelése. Ez lehet bőrkeményedés és repedezés, tyúkszem, benőtt köröm, gombás köröm és bőr, diabéteszes lábfertőzések, ortopédiai eltérések, bőrbetegségek és érbetegségek felismerése.
Az esztétikai pedikűr célja a vendégeink lábának széppé tétele, a bőrkeményedések megszüntetése, körmök rövidítése, formázása, lakkozása.
A SPA – Wellness pedikűr célja az esztétikai pedikűr alatt és után a láb kényeztetése speciális áztató tabletták, peelingek, masszázskrémek, körömbőr ápolók használatával.
Fő a megelőzés!
Fontos megelőzni a bőrgombásodást, körömgombásodást, a sarkok berepedezését, a köröm benövését, de természetesen, ha már kialakult, akkor kezelni kell azokat. Hogy miért? Nem csak esztétikai okok miatt. Lássuk csak!
Bőrkeményedés
A nyomás hatására kialakuló fokozott szaruképződés, a lap szerinti kérgesedés.
Kialakulásának kedvez a kényelmetlen cipő viselése, a bokasüllyedés, és a láb ortopédiai elváltozásai (bütyök, kalapácsujj) következtében fellépő rossz súlyeloszlás is.
A megvastagodott szaruréteg kemény, vastag, rugalmatlan, esetleg repedezett. Ha a repedés a bőr mélyebb rétegeit is érinti , a fájdalmon kívül fertőzések forrása is lehet a repedezett bőr. Repedés azon a helyeken jön létre többnyire, ahol nagy a terhelés, és száraz a bőr. Leggyakoribb a sarok berepedése.
Tyúkszem
A kúpszerűen mélybe terjedő fokozott szaruképződés a tyúkszem. A cipő dörzsölése és nyomása miatt a lábon, különösen a lábujjakon, a sarkon, illetve a talpszéli részeken jelentkező megvastagodott szaruréteg. Előfordulhat a köröm alatt is, vagy bárhol, ahol állandó nyomásnak van kitéve a bőr. Akkor beszélünk tyúkszemről, ha a szaruréteg egészen a csonthártyáig terjed. Ez erős fájdalommal jár, nem megfelelő kezelése pedig csonthártyagyulladásig is vezethet. Úgy jön létre, hogy a bőrfelszín felől- hosszú időn keresztül, tartósan a csontos vázhoz nyomódik.
Benőtt köröm
Benőtt körömről akkor beszélünk, ha a körömlemez szélei a szokottnál mélyebben, az oldalsó körömsáncba, körömredő szöveteibe hatolnak, és ott irritációt, fájdalmat, szövetszaporulatot vagy gyulladást okoznak. Sokszor a körömágy gyulladásával is együtt jár. Kialakulásának oka lehet:
– esetleges körömnövekedési zavar
– kalapácsujj, bütyök
– harántboltozat süllyedés
– körömlemez helytelen levágása
– körömsánc megszúrása
– a körömsarok kivágása, de a körömsarok egy része bennmarad
Bőr és köröm gomba
A zárt, nehezen szellőző lábbelik és nylon ruhadarabok egész napos viselése, továbbá bizonyos betegségek (rossz vérkeringés, cukorbetegség, az immunrendszer meggyengülése), antibiotikumok szedése, rosszul felhelyezett, levegős műkörmök viselése, párás munkakörülmények, mind-mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Az apró sérülések, a bőrszárazság okozta repedések mind behatolási pontot jelenthetnek a gombák spórái számára.
A lábgombásodás a leggyakoribb gombás fertőzés, a lakosság kb. 30 szűzaléka érintett. A lábujjak közti (leggyakrabban a 4-5. ujj között) viszkető hámlással, esetleg hólyagosodással jelentkezik. A bőr felázik, elfehéredik, fájdalmasan kireped.
Körömgombára utaló jelek:
A köröm színének, küllemének megváltozása: a köröm fehéres vagy sárgás, barnás, zöldes elszíneződést mutat, esetleg megfeketedik.
• A köröm megvastagodik.
• A köröm deformálódik, töredezetté, porózussá válik.
• A körömlemez elválik a körömágytól.
Kovácsné Marcsi igazi tapasztalt – ahogy ő mondja –lábápoló, aki Stúdió 58 szalonjában évtizedek óta várja a vendégeket, köztük olyat, aki szüleitől „örökölte meg” őt. Ismeri szakmájának minden csínját-bínját, ezért is üdvözöljük örömmel csapatunkban, mint a lábápolás szakértőjét. Hétről-hétre megoszt velünk a profiknak és laikusoknak egyaránt érdekes ismereteket, tudást, trükköt, módszert és eszközöket. (Életrajzát itt olvashatod)