PEDIKŰRRŐL A PEDIKŰRÖSTŐL: a körömgomba kezelése
„Lábaink tartó pillérként szolgálnak egész életünkben, fordítsunk hát nagyobb hangsúlyt ápolásukra!” – írja fel az általános receptet a láb gyógyásza. Kovácsné Marcsi ezúttal tippeket és fortélyokat oszt meg velünk a körömgomba kezelésével kapcsolatban.
Körömgomba – állandó félelmünk, hogy uszodában, edzőteremben, wellness-központban, de akár egy cipőboltban is elkapjuk másoktól. S ha már elkaptuk, hát, igencsak nehéz megszabadulni tőle. A kezeletlen körömgomba nem múlik el magától, sőt, rosszabbodhat. De azért vannak tippek és fortélyok, amelyek segítenek. Ezek igencsak eltérnek egymástól, de persze van bennük közös: a siker nem megy máról holnapra. A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is eltarthat. Nem árt azt sem észben tartani, hogy immunerősítő vitaminokkal megtámogathatjuk mielőbbi gyógyulásunkat.
A körömgomba tünetei
A gombás köröm: sárgás(barna) vagy fehér színűvé, barázdálttá válik, megvastagszik, a köröm alól fehér, morzsalékos anyag távolítható el, a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti.
Bolti szerek
A fertőzés kezelésére gombaellenes krémet, ecsetelőt, körömlakkot és gyógyszert használhatunk. Vannak recept nélkül is kapható szerek, szép számmal. Ilyenek a következők:
Mycosan ecsetelő, Scholl Körömgomba elleni ecsetelő, Loceryl gyógyszeres körömlakk , Canespro kenőcs , Batrafen körömlakk , Nailner Repair stift.
Házi praktikák
Nem feltétlenül kell azonban azonnal méregdrága készítményekért a boltba szaladnunk. A következőkben néhány hatásos módszert mutatunk be:
• Tégy teafa- és levendulaolajat egy vattapamacsra, majd kend be vele a köröm szélét és az azt körülvevő felületet.
• Áztasd be a lábfejedet meleg víz és almaecet keverékébe, utána töröld szárazra.
• Áztasd be a lábujjaidat Listerine szájvízbe. A szájvíz többféle vegyületet és alkoholt tartalmaz, például szalicilsav és eukaliptol, amelyeknek keveréke erős támadást intézhet a körömgomba ellen.
Lézerkezelés
Ki gondolta volna, hogy ma már a lézert is be lehet vetni a körömgomba ellen. A kezelés során speciális, nagy energiájú lézer fényével, sérülés és fájdalom okozása nélkül „bombázzák” a gombás körmöt. A lézer fénye elöli a körömben és a lágyrészben lévő gombákat.
Megelőzés, megelőzés!
A legjobb kezelés a megelőzés! Vannak olyan szabályok, amelyek betartásával sokat tehetünk ennek érdekében:
• Lefekvés előtt mossuk meg és szárítsuk meg alaposan a lábunkat, majd alkalmazzunk gombaellenes terméket.
• Tágas cipőt vagy szandált viseljünk, melybe nem izzad be a lábunk.
• Cipőnket, zokninkat rendszeresen fertőtleníteni kell.
• Viseljünk pamutzoknit.
• Ne osszuk meg senkivel a kisollót, zokninkat, törölközőnket.
• Viseljünk papucsot ha uszodában,szaunában, zuhanyzóban járunk.
Kovácsné Marcsi igazi tapasztalt – ahogy ő mondja –lábápoló, aki Stúdió 58 szalonjában évtizedek óta várja a vendégeket, köztük olyat, aki szüleitől „örökölte meg” őt. A Szépségportál szakértője, aki ismeri szakmájának minden csínját-bínját, hétről-hétre megoszt velünk a profiknak és laikusoknak egyaránt érdekes ismereteket, tudást, trükköt, módszert és eszközöket. (Itt olvashatod életrajzát,itt pedig elérhetőségét).